ROVANIEMI UNITEDIN NAISET JA TYTÖT KULKEVAT VOITOSTA VOITTOON

Helatorstai toi taas menestystä Rovaniemi Unitedin pelaajille. Viikonlopun juhlinnasta oli tuskin selvitty, kun seuran naiset ja tytöt jatkoivat voittokulkua. Torstaina susivoudilla pelasi Janne Vainionpään valmentamat naiset voitokkaasti kotipelinsa FC Uleåborgia vastaan piirin III-divisioonassa. Peli päättyi 2-0 (0-0) Anni Ollilan ja Susanna Jussilaisen maaleilla, Seuran virallinen tavoite on nostaa joukkue II-divisioonaan kaudelle 2019, joten pelillinen suunta on oikea.

Sunnuntain tyttöje mestaruusarjan  voitto paikallisvastustajaa ROPS:a vastaan sai jatkoa, kun torstaina kaatui ONS 4-3 (2-0) hienon esityksen jälkeen T13 sarjassa. Maalintekijöinä kunnostautui Saana Kotanen, Noora Hämäläinen, Jessica Fisk ja Emilia Kristo. Tytöt on kehittynyt kovasti valmentaja Joonas Hakalan johdolla ja on odotettavissa vahvistukseksi seuran B-junnuihin tulevaisuudessa. Rovaniemi Unitedin B- tytöt pelaavat 30.6.2018 karsintaturnauksen keskuskentällä noususta B tyttöjen I-divisioonaan. Turnaus on seurankin kannalta tärkeä, koska tyttöpuolen tavoitteena on naisten II-divisioonan lisäksi vakiinnuttaa paikka B tyttöjen I-divisioonaan syksyksi 2018. Nämä on taas niitä hienoja hetkiä olla kasvavan seuran puheenjohtaja Kari Valkama toteaa.